Vicor Corporation VE-24H-CW-B1
VE-24H-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VE-24H-CW-B1.pdf
Availability of VE-24H-CW-B1
QUANTITY
VE-24H-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-CW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-CW-B1
Related LinksVE-24H, VE-24H-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-24H-CW-B1
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 154POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 112MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
1500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 2300A datasheet.pdf