Vicor Corporation VE-24H-CY-B1
VE-24H-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VE-24H-CY-B1.pdf
Availability of VE-24H-CY-B1
QUANTITY
VE-24H-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-CY-B1
Related LinksVE-24H, VE-24H-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-24H-CY-B1
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OSC XTAL 311.04MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEX IP20+P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9.2A 13.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf