Vicor Corporation VE-24H-EY-F1
VE-24H-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VE-24H-EY-F1.pdf
Availability of VE-24H-EY-F1
QUANTITY
VE-24H-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-EY-F1
Related LinksVE-24H, VE-24H-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-EY-F1 Details Description
Related parts for VE-24H-EY-F1
CONN SPADE SEALABLE 1/4 10-12AWG datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 18DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
IC TXRX CAN SGL WIRE 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IGBT 1200V 95A 460W PLUS247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2A SOT-23 datasheet.pdf