Vicor Corporation VE-24H-MV-F1
VE-24H-MV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-MV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W
Datasheet Download
VE-24H-MV-F1.pdf
Availability of VE-24H-MV-F1
QUANTITY
VE-24H-MV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-MV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-MV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.88A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-MV-F1
Related LinksVE-24H, VE-24H-MV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-MV-F1 Details Description
Related parts for VE-24H-MV-F1
MOSFET N-CH 24V 80A IPAK datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT DUAL LP 32-LQFP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 15W D 32HTSSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCT 2.5V 16TSSOP datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY F/T LF datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf