Vicor Corporation VE-24J-IU-B1
VE-24J-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24J-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
VE-24J-IU-B1.pdf
Availability of VE-24J-IU-B1
QUANTITY
VE-24J-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24J-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24J-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24J-IU-B1
Related LinksVE-24J, VE-24J-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24J-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-24J-IU-B1
RES SMD 4.7K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS R/A 1MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDTX2 5A 250V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 2000' datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf