Vicor Corporation VE-24J-IW-B1
VE-24J-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24J-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-24J-IW-B1.pdf
Availability of VE-24J-IW-B1
QUANTITY
VE-24J-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24J-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24J-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24J-IW-B1
Related LinksVE-24J, VE-24J-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24J-IW-B1 Details Description
Related parts for VE-24J-IW-B1
IC FPGA 144 I/O 191CPGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.120" datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 25A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5U datasheet.pdf