Vicor Corporation VE-24K-EY-S
VE-24K-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24K-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-24K-EY-S.pdf
Availability of VE-24K-EY-S
QUANTITY
VE-24K-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24K-EY-S
Internal Part NumberEIS-VE-24K-EY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24K-EY-S
Related LinksVE-24, VE-24K-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24K-EY-S Details Description
Related parts for VE-24K-EY-S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X64 WH TRANSFL datasheet.pdf
IC OSC TCXO 26MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
RECEIVER/DECODER 433MHZ RF datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONNECTPORT X4 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf