Vicor Corporation VE-24K-IW-F4
VE-24K-IW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24K-IW-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-24K-IW-F4.pdf
Availability of VE-24K-IW-F4
QUANTITY
VE-24K-IW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24K-IW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-24K-IW-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24K-IW-F4
Related LinksVE-24K, VE-24K-IW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24K-IW-F4 Details Description
Related parts for VE-24K-IW-F4
IC AMP AUDIO PWR 60W AB TO220-27 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 400MW ALF2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
RES 113 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC 3A SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PCB SKT datasheet.pdf