Vicor Corporation VE-24K-IY-F1
VE-24K-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24K-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-24K-IY-F1.pdf
Availability of VE-24K-IY-F1
QUANTITY
VE-24K-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24K-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-24K-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24K-IY-F1
Related LinksVE-24K, VE-24K-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24K-IY-F1 Details Description
Related parts for VE-24K-IY-F1
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 2M1 datasheet.pdf
AM60506Q104 TEST PIN ASSY datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BACKSHELL PLASTIC 14 POS BEIGE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 200V datasheet.pdf