Vicor Corporation VE-24L-MU-B1
VE-24L-MU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24L-MU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
VE-24L-MU-B1.pdf
Availability of VE-24L-MU-B1
QUANTITY
VE-24L-MU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24L-MU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24L-MU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24L-MU-B1
Related LinksVE-24L, VE-24L-MU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24L-MU-B1 Details Description
Related parts for VE-24L-MU-B1
Connector Header 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 24V 320W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 33A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf