Vicor Corporation VE-24N-EX-B1
VE-24N-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24N-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-24N-EX-B1.pdf
Availability of VE-24N-EX-B1
QUANTITY
VE-24N-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24N-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24N-EX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24N-EX-B1
Related LinksVE-24N, VE-24N-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24N-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-24N-EX-B1
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" WHT FLOAT datasheet.pdf