Vicor Corporation VE-24P-CW-S
VE-24P-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24P-CW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W
Datasheet Download
VE-24P-CW-S.pdf
Availability of VE-24P-CW-S
QUANTITY
VE-24P-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24P-CW-S
Internal Part NumberEIS-VE-24P-CW-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.25A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24P-CW-S
Related LinksVE-24, VE-24P-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24P-CW-S Details Description
Related parts for VE-24P-CW-S
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.180" NYLON BLACK datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10DFN datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf