Vicor Corporation VE-24R-EY-B1
VE-24R-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24R-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VE-24R-EY-B1.pdf
Availability of VE-24R-EY-B1
QUANTITY
VE-24R-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24R-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24R-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24R-EY-B1
Related LinksVE-24R, VE-24R-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24R-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-24R-EY-B1
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 8DFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 600W 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIE SET (2) #4 NYLAKRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
D-20418-39 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 30A 8DFN datasheet.pdf