Vicor Corporation VE-24T-IW-F1
VE-24T-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24T-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W
Datasheet Download
VE-24T-IW-F1.pdf
Availability of VE-24T-IW-F1
QUANTITY
VE-24T-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24T-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-24T-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.38A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24T-IW-F1
Related LinksVE-24T, VE-24T-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24T-IW-F1 Details Description
Related parts for VE-24T-IW-F1
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3.5MM 2 ELEMENT datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SEN SCR 400V .8A 12A TO92 datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ RF 48VQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1COAX+10LV SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC BATTERY MGMT 42WLP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf