Vicor Corporation VE-24T-MX-B1
VE-24T-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24T-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VE-24T-MX-B1.pdf
Availability of VE-24T-MX-B1
QUANTITY
VE-24T-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24T-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24T-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24T-MX-B1
Related LinksVE-24T, VE-24T-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24T-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-24T-MX-B1
CONN PATCHBAY 8MALE/8FMALE 1.75" datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 70 kOhm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 64MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 15ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf