Vicor Corporation VE-24V-CU-B1
VE-24V-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24V-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W
Datasheet Download
VE-24V-CU-B1.pdf
Availability of VE-24V-CU-B1
QUANTITY
VE-24V-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24V-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24V-CU-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)34.48A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24V-CU-B1
Related LinksVE-24V, VE-24V-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24V-CU-B1 Details Description
Related parts for VE-24V-CU-B1
FUSE 2A 125V TELECOM 4.3MM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 6-18GHZ 8SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-UMAX datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf