Vicor Corporation VE-24V-CW-S
VE-24V-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24V-CW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VE-24V-CW-S.pdf
Availability of VE-24V-CW-S
QUANTITY
VE-24V-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24V-CW-S
Internal Part NumberEIS-VE-24V-CW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24V-CW-S
Related LinksVE-24, VE-24V-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24V-CW-S Details Description
Related parts for VE-24V-CW-S
SCR 600V 10A TO-220AB datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
PHOTODIODE FBR OPTIC HS PIN TO46 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf