Vicor Corporation VE-24W-CW-F1
VE-24W-CW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24W-CW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W
Datasheet Download
VE-24W-CW-F1.pdf
Availability of VE-24W-CW-F1
QUANTITY
VE-24W-CW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24W-CW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-24W-CW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24W-CW-F1
Related LinksVE-24W, VE-24W-CW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24W-CW-F1 Details Description
Related parts for VE-24W-CW-F1
CONN HEADER LOPROFILE 58POS .100 datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG #10 NCKL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT W/SCKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf