Vicor Corporation VE-24W-EY-B1
VE-24W-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24W-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VE-24W-EY-B1.pdf
Availability of VE-24W-EY-B1
QUANTITY
VE-24W-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24W-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24W-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24W-EY-B1
Related LinksVE-24W, VE-24W-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24W-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-24W-EY-B1
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY MONITOR CURRNT 2-500MA ADJ datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
GDT 150V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf