Vicor Corporation VE-24X-EY-B1
VE-24X-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24X-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VE-24X-EY-B1.pdf
Availability of VE-24X-EY-B1
QUANTITY
VE-24X-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24X-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24X-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24X-EY-B1
Related LinksVE-24X, VE-24X-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24X-EY-B1 Details Description
Related parts for VE-24X-EY-B1
IC EEPROM 4KBIT 2.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 9X64 FIFO REGISTER 3ST 28SOIC datasheet.pdf
KIT PARTS SMART SENSORS datasheet.pdf
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 3.29K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2KV 250MA DO204 datasheet.pdf