Vicor Corporation VE-24X-IU-B1
VE-24X-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24X-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W
Datasheet Download
VE-24X-IU-B1.pdf
Availability of VE-24X-IU-B1
QUANTITY
VE-24X-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24X-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24X-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38.46A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24X-IU-B1
Related LinksVE-24X, VE-24X-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24X-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-24X-IU-B1
TRIMMER 5K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CABLE SHIELD M-F 3POS PUR 0.6M datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 29POS datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf