Vicor Corporation VE-24X-IU-F2
VE-24X-IU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24X-IU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W
Datasheet Download
VE-24X-IU-F2.pdf
Availability of VE-24X-IU-F2
QUANTITY
VE-24X-IU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24X-IU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-24X-IU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38.46A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24X-IU-F2
Related LinksVE-24X, VE-24X-IU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24X-IU-F2 Details Description
Related parts for VE-24X-IU-F2
PROTO BOARD 10PIN THRU-HOLE SIP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
TVS DIODE datasheet.pdf
3.3 V, Full Duplex, 840 uA 20 Mbps, EIA RS-485 Transceiver IC datasheet.pdf