Vicor Corporation VE-24Y-EX-F3
VE-24Y-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-EX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VE-24Y-EX-F3.pdf
Availability of VE-24Y-EX-F3
QUANTITY
VE-24Y-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-EX-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-EX-F3
Related LinksVE-24Y, VE-24Y-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-EX-F3 Details Description
Related parts for VE-24Y-EX-F3
IC REG LDO 1.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.67A 95.6 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN SOCKET 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 150MW 0503 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf
BLACK THERM TRANSFER RIBBON datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf