Vicor Corporation VE-24Y-IU-F2
VE-24Y-IU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Y-IU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VE-24Y-IU-F2.pdf
Availability of VE-24Y-IU-F2
QUANTITY
VE-24Y-IU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Y-IU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-24Y-IU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series132W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max132W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Y-IU-F2
Related LinksVE-24Y, VE-24Y-IU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Y-IU-F2 Details Description
Related parts for VE-24Y-IU-F2
CONN FMALE M12 4POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V DL datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T PCB NONSHORT datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K FLASH 48BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.52K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf