Vicor Corporation VE-24Z-EW-B1
VE-24Z-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Z-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VE-24Z-EW-B1.pdf
Availability of VE-24Z-EW-B1
QUANTITY
VE-24Z-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Z-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Z-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Z-EW-B1
Related LinksVE-24Z, VE-24Z-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Z-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-24Z-EW-B1
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100 OHM 10SIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf