Vicor Corporation VE-24Z-EX-S
VE-24Z-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Z-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VE-24Z-EX-S.pdf
Availability of VE-24Z-EX-S
QUANTITY
VE-24Z-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Z-EX-S
Internal Part NumberEIS-VE-24Z-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Z-EX-S
Related LinksVE-24, VE-24Z-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Z-EX-S Details Description
Related parts for VE-24Z-EX-S
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 160MA 4-SSOP 20V datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK 1PHASE 48QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38MM BALL 24VDC datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-48" GREEN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf