Vicor Corporation VE-24Z-IV-B1
VE-24Z-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Z-IV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VE-24Z-IV-B1.pdf
Availability of VE-24Z-IV-B1
QUANTITY
VE-24Z-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Z-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Z-IV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Z-IV-B1
Related LinksVE-24Z, VE-24Z-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Z-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-24Z-IV-B1
IDC CABLE-ASN40A/ AE40G / APK40A datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A SMB datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 4A TO-225AA datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 28-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf