Vicor Corporation VE-24Z-IY-B1
VE-24Z-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24Z-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-24Z-IY-B1.pdf
Availability of VE-24Z-IY-B1
QUANTITY
VE-24Z-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24Z-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24Z-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24Z-IY-B1
Related LinksVE-24Z, VE-24Z-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24Z-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-24Z-IY-B1
JUMPER-H9992TR/A3047W/H9992TR 6" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D4NH-6BBC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 740MA 350 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 9KV AXIAL datasheet.pdf