Vicor Corporation VE-251-IW-F3
VE-251-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-251-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VE-251-IW-F3.pdf
Availability of VE-251-IW-F3
QUANTITY
VE-251-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-251-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-251-IW-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-251-IW-F3
Related LinksVE-251, VE-251-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-251-IW-F3 Details Description
Related parts for VE-251-IW-F3
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE SDRAM 256MB 144SODIMM datasheet.pdf
ASSY DDR3 DIMM 1.00MM PITCH datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 2.4GHZ 63MW datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 250V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 315MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS 1.27MM datasheet.pdf