Vicor Corporation VE-254-CX-F4
VE-254-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-254-CX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VE-254-CX-F4.pdf
Availability of VE-254-CX-F4
QUANTITY
VE-254-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-254-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-254-CX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-254-CX-F4
Related LinksVE-254, VE-254-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-254-CX-F4 Details Description
Related parts for VE-254-CX-F4
GRILL GUARD 254 MM FOR M4Q SER datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A SOT-223 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
ROLL VINYL ESD 3'X50' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 170 MOHM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 41MM datasheet.pdf
D4N-8A20R datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf