Vicor Corporation VE-254-EX-F4
VE-254-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-254-EX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VE-254-EX-F4.pdf
Availability of VE-254-EX-F4
QUANTITY
VE-254-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-254-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-254-EX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-254-EX-F4
Related LinksVE-254, VE-254-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-254-EX-F4 Details Description
Related parts for VE-254-EX-F4
FUSE GLASS 20A 32VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44SSOP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
TERM RING INS 26-22AWG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf