Vicor Corporation VE-25B-MV-F4
VE-25B-MV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25B-MV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VE-25B-MV-F4.pdf
Availability of VE-25B-MV-F4
QUANTITY
VE-25B-MV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25B-MV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25B-MV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25B-MV-F4
Related LinksVE-25B, VE-25B-MV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25B-MV-F4 Details Description
Related parts for VE-25B-MV-F4
CONN SOCKET 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SSD 64GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7S 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 2.5MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVDS SMD datasheet.pdf