Vicor Corporation VE-25D-EU-B1
VE-25D-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25D-EU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W
Datasheet Download
VE-25D-EU-B1.pdf
Availability of VE-25D-EU-B1
QUANTITY
VE-25D-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25D-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25D-EU-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.35A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25D-EU-B1
Related LinksVE-25D, VE-25D-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25D-EU-B1 Details Description
Related parts for VE-25D-EU-B1
BATTERY PACK NICAD 4.8V 1400MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 500' datasheet.pdf
AC/DC ADAPTER 9.5V 24W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FINGRSTOCK BECU ALY 8.64X609.6MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 294MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf