Vicor Corporation VE-25D-IY-B1
VE-25D-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25D-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-25D-IY-B1.pdf
Availability of VE-25D-IY-B1
QUANTITY
VE-25D-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25D-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25D-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25D-IY-B1
Related LinksVE-25D, VE-25D-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25D-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-25D-IY-B1
IC PMAAC USB MP3 32QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 170V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-BB-575-I1 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf