Vicor Corporation VE-25D-MX-B1
VE-25D-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25D-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VE-25D-MX-B1.pdf
Availability of VE-25D-MX-B1
QUANTITY
VE-25D-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25D-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25D-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25D-MX-B1
Related LinksVE-25D, VE-25D-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25D-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-25D-MX-B1
SENSOR PROX NO 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 100TQFP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 70A AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2HV+22LV PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE P 2.5UH N30 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MICRO 15C S 72" WHT FLOAT datasheet.pdf
OSC XO 27.12MHZ CMOS SMD datasheet.pdf