Vicor Corporation VE-25F-CU-F2
VE-25F-CU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25F-CU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VE-25F-CU-F2.pdf
Availability of VE-25F-CU-F2
QUANTITY
VE-25F-CU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25F-CU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25F-CU-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25F-CU-F2
Related LinksVE-25F, VE-25F-CU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25F-CU-F2 Details Description
Related parts for VE-25F-CU-F2
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN RF MCRWAVE HF SSB M174 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.500V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/18/180F 3.2 BK datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 20 INCH datasheet.pdf
HYBRID COUPLER 3DB 90DEG datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf