Vicor Corporation VE-25F-EW-F4
VE-25F-EW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25F-EW-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VE-25F-EW-F4.pdf
Availability of VE-25F-EW-F4
QUANTITY
VE-25F-EW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25F-EW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25F-EW-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25F-EW-F4
Related LinksVE-25F, VE-25F-EW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25F-EW-F4 Details Description
Related parts for VE-25F-EW-F4
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP 25MA 6 POS GOLD 24V datasheet.pdf