Vicor Corporation VE-25H-CV-F3
VE-25H-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25H-CV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W
Datasheet Download
VE-25H-CV-F3.pdf
Availability of VE-25H-CV-F3
QUANTITY
VE-25H-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25H-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25H-CV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.88A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25H-CV-F3
Related LinksVE-25H, VE-25H-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25H-CV-F3 Details Description
Related parts for VE-25H-CV-F3
TXRX 18BIT UNIV BUS LV 56TSSOP datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Lighting 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC USB/AUDIO SWITCH DPDT 10QFN datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM GRAY datasheet.pdf
Accelerometer MEMS MOTION SENSOR X Y Z Axis LGA-12 new arrival stocks datasheet.pdf
LJT 13C 13#16 SKT WALL RECP datasheet.pdf
68UF 63V 10X30MM 125C 8000H datasheet.pdf