Vicor Corporation VE-25H-IU-F4
VE-25H-IU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25H-IU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VE-25H-IU-F4.pdf
Availability of VE-25H-IU-F4
QUANTITY
VE-25H-IU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25H-IU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25H-IU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25H-IU-F4
Related LinksVE-25H, VE-25H-IU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25H-IU-F4 Details Description
Related parts for VE-25H-IU-F4
CONN HEADER .100" 18POS DL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.50V SOT143-4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN T-STUCK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 7.05A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.19A 200 MOHM datasheet.pdf
TRANS BRT NPN 50V 100MA SC70-3 datasheet.pdf