Vicor Corporation VE-25J-CX-B1
VE-25J-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25J-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-25J-CX-B1.pdf
Availability of VE-25J-CX-B1
QUANTITY
VE-25J-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25J-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-25J-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25J-CX-B1
Related LinksVE-25J, VE-25J-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25J-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-25J-CX-B1
CONN DIN PLUG 150POS VERT PCB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC TXRX BUS OCTAL 24-TSSOP datasheet.pdf
FUSED PROD RED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPCL KT FOR 1 UM2460-1 UM2466 datasheet.pdf
IGBT 600V 550A 2300W TO264 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf