Vicor Corporation VE-25J-EW-F2
VE-25J-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25J-EW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-25J-EW-F2.pdf
Availability of VE-25J-EW-F2
QUANTITY
VE-25J-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25J-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25J-EW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25J-EW-F2
Related LinksVE-25J, VE-25J-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25J-EW-F2 Details Description
Related parts for VE-25J-EW-F2
CONN SPLICE BUTT 600MCM AMPOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE THINNET RG58 20AWG 2000' datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-2 /DH 18 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT LIGHT SKIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf