Vicor Corporation VE-25K-EW-S
VE-25K-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-25K-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-25K-EW-S.pdf
Availability of VE-25K-EW-S
QUANTITY
VE-25K-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25K-EW-S
Internal Part NumberEIS-VE-25K-EW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25K-EW-S
Related LinksVE-25, VE-25K-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25K-EW-S Details Description
Related parts for VE-25K-EW-S
CONN HEADER .062 36POS PCB TIN datasheet.pdf
BREADBOARD W/70PC WIRE SET datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 75K OHM 0404 datasheet.pdf
GDT 470V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 32VWM 57.02VC AXIAL datasheet.pdf
RESISTIVE JOYSTICK datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO214AA datasheet.pdf