Vicor Corporation VE-25K-MW-F4
VE-25K-MW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25K-MW-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-25K-MW-F4.pdf
Availability of VE-25K-MW-F4
QUANTITY
VE-25K-MW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25K-MW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25K-MW-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25K-MW-F4
Related LinksVE-25K, VE-25K-MW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25K-MW-F4 Details Description
Related parts for VE-25K-MW-F4
RELAY TIME DELAY ON 24VDC PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 29POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU DL 100MA 600VIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf