Vicor Corporation VE-25M-MU-F2
VE-25M-MU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25M-MU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-25M-MU-F2.pdf
Availability of VE-25M-MU-F2
QUANTITY
VE-25M-MU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25M-MU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25M-MU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25M-MU-F2
Related LinksVE-25M, VE-25M-MU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25M-MU-F2 Details Description
Related parts for VE-25M-MU-F2
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SIDAC CATV AMP 140V 5000A TO-218 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DQFN datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC IGBT GATE DVR ISO 3A datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf