Vicor Corporation VE-25M-MU-F4
VE-25M-MU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25M-MU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-25M-MU-F4.pdf
Availability of VE-25M-MU-F4
QUANTITY
VE-25M-MU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25M-MU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-25M-MU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25M-MU-F4
Related LinksVE-25M, VE-25M-MU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25M-MU-F4 Details Description
Related parts for VE-25M-MU-F4
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR 44-MQFP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf