Vicor Corporation VE-25N-CV-F2
VE-25N-CV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25N-CV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W
Datasheet Download
VE-25N-CV-F2.pdf
Availability of VE-25N-CV-F2
QUANTITY
VE-25N-CV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25N-CV-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25N-CV-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.11A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25N-CV-F2
Related LinksVE-25N, VE-25N-CV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25N-CV-F2 Details Description
Related parts for VE-25N-CV-F2
IDC CABLE - MKC26K/MC26G/MCG26K datasheet.pdf
WRIST STRAP SPEIDEL MED 6'CORD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HANDHELD LINEAR BARCODE READER datasheet.pdf
TERMINAL ZTR 2.5/4AN/O.THNE datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf