Vicor Corporation VE-25N-EX-F2
VE-25N-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25N-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VE-25N-EX-F2.pdf
Availability of VE-25N-EX-F2
QUANTITY
VE-25N-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25N-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25N-EX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25N-EX-F2
Related LinksVE-25N, VE-25N-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25N-EX-F2 Details Description
Related parts for VE-25N-EX-F2
IC ADDER BCD 4BIT 16-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN SPRING 25POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 100MA 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf