Vicor Corporation VE-25N-IU-F2
VE-25N-IU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25N-IU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W
Datasheet Download
VE-25N-IU-F2.pdf
Availability of VE-25N-IU-F2
QUANTITY
VE-25N-IU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25N-IU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25N-IU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.81A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25N-IU-F2
Related LinksVE-25N, VE-25N-IU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25N-IU-F2 Details Description
Related parts for VE-25N-IU-F2
IC ADC 24BIT 4CH SIG-DEL 28TSSOP datasheet.pdf
3/8" PISTOL GRIP IMP WRENCH datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LATCH 25MA SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4.6A TO263 datasheet.pdf