Vicor Corporation VE-25N-MW-F1
VE-25N-MW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25N-MW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VE-25N-MW-F1.pdf
Availability of VE-25N-MW-F1
QUANTITY
VE-25N-MW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25N-MW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-25N-MW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25N-MW-F1
Related LinksVE-25N, VE-25N-MW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25N-MW-F1 Details Description
Related parts for VE-25N-MW-F1
RES 30 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 560K OHM 0404 datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PHASE COMPARATOR UNIT datasheet.pdf
TWZR PAIR KNIFE TINNED 2.03MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 175A 1-PC CA datasheet.pdf