Vicor Corporation VE-25P-IU-F3
VE-25P-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25P-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W
Datasheet Download
VE-25P-IU-F3.pdf
Availability of VE-25P-IU-F3
QUANTITY
VE-25P-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25P-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25P-IU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.49A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25P-IU-F3
Related LinksVE-25P, VE-25P-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25P-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-25P-IU-F3
CONN RECEPT 13POS SINGLE TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WHIP WB 132-512M 1/4 BK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf